Genetika

Aguti a argente

Aguti je nejstarším zbarvením, a jak aguti tak i argente jsou vždy kombinací 2 barev. Nesou dvojí zbarvení chlupů. Na těle se nachází barva spodní – krycí – spodní, která tvoří tzv. ticking a na břiše najdeme dvoubarevné chlupy spodní – krycí, které tvoří tzv. břišní pruh. Ten má být ideální šíře, celistvě zbarvený bez neprokvetlé barvy a ostře ohraničený. Aguti barev je hned celá řada, záleží vždy na kombinaci spodní barvy (z černohnědé řady) a krycí barvy (ze žlutočervené řady).

Aguti zlatá pochází z původního divokého zbarvení a je to jedna z nejdominantněj­ších barev. Většina aguti zvířat může mít mnoho dalších vloh, jako například vloha pro tříslovou kresbu nebo non aguti v alele A. Jediné barvy, které jsou schopné pod sebe aguti „skrýt“ jsou barvy z červené řady, tedy ee. Když je například morče v barvě červené, ale ve spojení s černou se narodí i aguti potomci, je to díky vloze, kterou skrývá červený rodič.

krycí barva
********
spodní barva
oranžová
červená
zlatá
amber
buff
šafrán
krém
ice cream
bílá
čokoláda aguti čokoládová/oran­žová
AA bb CC EE PP DD
aguti čokoládová/buff
AA bb cdcd EE PP
aguti čokoládová/krémová
AA bb cdcr EE PP
aguti čokoládová/bílá
AA bb crcr EE PP
černá aguti černá/červená
AA BB CC EE PP DD
aguti blue/amber
AA BB CC EE PP dd
aguti černá/buff
AA BB cdcd EE PP
aguti černá/krémová
AA BB cdcr EE PP
aguti černá/bílá
AA BB crcr EE PP
béžová argente béžová/zlatá
AA bb CC EE pp DD
argente béžová/šafránová
AA bb cdcd EE pp
argente béžová/ice cream
AA bb cdcr EE pp
argente béžová/bílá
AA bb crcr EE pp
slate blue argente slate/zlatá
AA BB CC EE prpr DD
argente slate/šafránová
AA BB cdcd EE prpr
argente slate/ice cream
AA BB cdcr EE prpr
argente slate/bílá
AA BB crcr EE prpr
lila argente lila/zlatá
AA BB CC EE pp DD
argente lila/šafránová
AA BB cdcd EE pp
argente lila/ice cream
AA BB cdcr EE pp
argente lila/bílá
AA BB crcr EE pp

Aguti oranžová = aguti čokoládová/oran­žová (A- bb C- E- P-)
Toto zbarvení je kombinací čokoládové a oranžové barvy jak vidíme v tabulce. Když se podrobně podíváme do genotypu tak vidíme, že se jedná o aguti (A-), jsou na čokoládě (bb), barva z červené řady bude oranžová (C-) jelikož nepodléhá zesvětlení, barva bude z černohnědé řady nebo jako v našem případě aguti (E-) a bude mít tmavé oči (P-).

Aguti zlatá = aguti černá/červená (A- B- C- E- P-)
Aguti zlatá je kombinací černé a červené barvy, ačkoliv její název je trochu zavádějící, zlatá barva se zde opravdu nevyskytuje (musela by mít totiž červené oči). Genotyp je opět aguti (A-) na pigmentu (B-) bez zesvětlení (C-) a protože jsme v barvě aguti (E-) a i tato barva má tmavé oči (P-).


Aguti buff = aguti čokoládová/buff (A- bb cdcd E- P-)
Tento název aguti se vám může zdát neznámým, ale jedná se v podstatě o kombinaci barev buff a čokoládové. Od 1.1.2016 náš standard rozlišuje aguti krémovou od aguti buff. Odstín těchto barev bývá na první pohled patrný a když už se tu genetiku učíme měli bychom si ujasnit i rozlišení jednotlivých barev. V tomto případě se genotyp aguti buff od aguti oranžové liší pouze v místě Céček. Zde dochází k zesvětlení na buff a proto jsou u aguti buff na místé Céček cdcd.

Aguti šedá = aguti černá/buff (A- B- cdcd E- P-)
Zvířata s touto barvou srsti u nás stále nejsou moc rozšířena. Šedá aguti, je stejně jako aguti buff na buffu, avšak u této barvy se vyskytuje pigment. To znamená, že morčátko je černě pigmentované a na chlupu můžeme vidět pruhy „černé“ a buff. Pro mě osobně je toto nejkrásnější kombinace, a ačkoliv se jí mnozí v chovu obávají, je opravdu krásná.

darius1.jpg A proč jsem napsala „černá“? Tím, že dochází k zesvětlení přes alely C, ale zároveň je morče s černým pigmentem, je tohle barva, která nese v základu ne černou (aa BB CC EE PP), jak by se mohlo zdát, ale kuní (aa BB cdcd EE PP). Právě tu správně tmavou a v chovu tak žádoucí kuní, která dává u aguti správný odstín tmavé podsadě a u luxů krásně tmavou srst. Přesně tahle kuní barva je spodní barvou morčete, které je vedle tohoto textu. Darius je v barvě solid aguti černá/buff – buff – bílá.


Aguti krémová = aguti čokoládová/krémová (A- bb cdcr E- P-)
Toto zbarvení se skládá ze dvou barev, a to základní čokoládové barvy a krémového tickingu. Jedná se o aguti (A-) na čokoládovém pigmentu (bb) s krémovým tickingem (cdcr) a mluvíme o jednobarevném zvířeti (E-) s tmavýma očima (P-).

Aguti lemon = aguti černá/krémová (A- B- cdcr E- P-)
Jedná se o obdobnou barvu jako aguti šedá, ovšem u aguti lemon není krycí barvou buff ale krémová. Když se podíváme na genotyp tak vidíme, že se jedná o aguti (A-), součástí zbarvení je tmavý pigment (B-), zesvětlení proběhlo až na krém (cdcr) a jedná se o celobarevné zbarvení (E-) s tmavýma očima (P-).


Aguti skořicová = aguti čokoládová/bílá (A- bb crcr E- P-)
Aguti skořicová se skládá z čokoládové spodní a bílé krycí barvy. Jelikož se bavíme o aguti zapíšeme (A-), na čokoládové spodní (bb) s bílou krycí (crcr) a jelikož je morče jednobarevné (E-) s tmavýma očima (P-). Zde došlo v sérii C ke zředění až na bílou (crcr), která se dá ovšem zapsat i jako (cdca), dle nového značení ca = ch. Pokud bychom ale chtěli zapsat u aguti skořicové „A- bb crca E- P-“ došlo by k výraznému zesvětlení barvy. Takovou barvu pak můžeme nazvat jako sable aguti skořicová nebo nově aguti sable čokoládová/bílá.

Aguti stříbrná = aguti černá/bílá (A- B- crcr E- P-)
Aguti stříbrná se skládá z tmavé černě pigmentované spodní a bílé krycí barvy. Jelikož se bavíme o aguti zapíšeme (A-), na tmavé černě pigmentované spodní (B-) s bílou krycí (crcr), a jelikož je morče jednobarevné (E-) s tmavýma očima (P-). Zde došlo v sérii C ke zředění až na bílou (crcr), která se dá ovšem zapsat i jako (cdca), dle nového značení ca = ch. Pokud bychom ale chtěli zapsat u aguti stříbrné „A- B- crca E- P-“ došlo by k výraznému zesvětlení barvy. Takovou barvu pak můžeme nazvat jako sable aguti stříbrná nebo nově aguti sable/bílá.