Genetika

Barva blue

Od 1. 1. 2016 se společně s aktualizací dostala do standardu i nově objevená barva blue, nazývána také jako dánská modrá. Jedná se o zbarvení, které se dle genetiky dědí přes dlouho předpokládanou a nově objevenou sérii alel D. Jedná se o zbarvení recesivní odvozené od základní černé barvy a ředěné přes Dčka .

černá aa B- C- DD E- P- SS
černá s vlohou pro blue aa B- C- Dd E- P- SS
blue aa B- C- dd E- P- SS
Skupina blue morčat.
Skupina blue morčat.

Dle standardu by tato barva měla být co nejtmavší bez světlého nosu a kruhů kolem očí. Barva očí je dle genetiky tmavá fenotypově tmavá s mírným rubínovým odleskem. Uši, chodidla a drápky jsou v barvě antracitové. Pigment blue barvy vypadá jako výrazně tmavě šedý s kovovým tónem.

V soušasné chvíli standard zná pouze 2 barvy s tímto pigmentem a to je blue, geneticky zesvětlená černá přes kombinaci dd a barvu amber (jantarovou), což je vlastně červená s dd.

červená -- B- C- DD ee P- SS
červená s vlohou pro amber -- B- C-Dd ee P- SS
amber -- B- C- dd ee P- SS

Blue a amber jsou zajím jediné dvě barvy uznané českým standardem. Jelikož se ale jedná o novou sérii písmen, která se přidává k současnému zápisu genotypu barev, věřím, že se postupem času rozšíří i do ostatních standardem uznaných barev. Jsem velice zvědavá jak se bude chovat a jak bude fenotypově vypadat. Zatím s blue u nás pracuje několik chovatelů, takže se brzy určitě můžeme těšit na nová zbarvení. Více o nich najdete ve článku o alele D