Genetika

Himi vs. kali

Dlouho jsme si mysleli, že kaliforňan s červenýma očima musí mít masku pouze v barvě z černohnědé řady spojenou se světlým okem (slate, lila, coffee, béžová). Kaliforňan, který se pak narodil a vypadal zdánlivě jako himalájec nás s jednou chovatelkou před pár lety v jejím chovu zaskočil, ale po bližším prozkoumání se ukázalo, že kombinace alel – B- chch K- ee P- způsobilo zdánlivě stejné zbarvení, jako u himalájce. Jediným rozdílem proti himalájcům je pak fakt, že kaliforňané mají pigmentované zadečky a genitálie.

V tomto konkrétním případě bílou barvu těla a červené oko má na svědomí kombinace alel „chch ee“ a tmavou masku alely „B- K- P-“ Stačí ale, aby se změnilo jediné písmenko z alely P- na pp a rázem bude kresba v barvě lila. Takové zvíře by se pak teoreticky mohlo vyskytovat i s béžovou, slate a coffee maskou. Stejně tak by měla vypadat i modrá kresba.

U fenotypově stejné himalájské kresby by byl zápis – B- chch E- bez ohledu na alelu P. To samé platí i pro kalifňana co vypadá jako himalájec s čokoládovou kresnou s rozdílem v alele B kde bude bb.

Jak je vidět, tak alela ch si prostě napříč celou barevnou škálou vede tu svou a morčata s kombinací chch jsou prostě vždy v barvě bílá červenooká.