Genetika

Vícebarevná

Mezi více barevná morčata řadíme všechna, která mají příměs druhé nebo i třetí barvy a je jedno zda mluvíme o kombinaci černo – hnědé a červeno – žluté řady (např. černá s červenou), které se týkají alely ep-, a nebo zda hovoříme o dvoubarevném morčeti, kdy jedna z barev je bílá přes alely ss (např. černá s bílou). To, že je morčátko vícebarevné se může stát hned několika způsoby, tak si je pojďme ukázat.

BICOLOR, kdy jedna z barev je bílá (ss)
Toto zbarvení je jedno z nejtypičtějších a nejznámějších vůbec. Jedná se o kombinaci jakékoliv barvy z černohnědé nebo červenožluté řady s bílou. V zápisu genotypu se například černobílé morče od černého liší pouze v pozici série S.

černé aa B- C- E- P- SS
černobílá aa B- C- E- P- ss

V sérii E se u těchto bicolorů vyskytuje pouze E- (černo – hnědá řada) nebo ee (červeno – žlutá řada).

červená – bílá -- B- C- ee P- ss
buff – bílá -- bb cdcd ee P- ss
solid aguti zlatou – bílou ar- B- C- E- P- ss

Tato eSková bílá je jako zmizík, který zakrývá pigmenty ostatních barev a kůže pod touto bílou srstí je vždy růžová a nepigmentovaná. Teorie tvrdí, že tato bílá překrývá barvy pod sebou, a tak se může snadno stát, že morče vypadá jako bicolor, ale tato bílá barva může skrývat příměs například červené a morče je tak genotypově vlastně tricolor, ale není to vidět a my vidíme černobílé morče. Někteří z chovatelů tvrdí, že to tak opravdu je, ale já to potvrdit nemohu. Pokud morče u nás v chovu mělo být tricolor, tak jsem příměs třetí barvy vždy našla, možná jsem ale měla jen štěstí.

BICOLOR přes alelu ep-
Dvoubarevná morčata přes alelu ep- jsou vždy v kombinaci černohnědé a zároveň červenožluté řady. Toto je alela která může za zbarvení brindel, magpie a harlekýn. Všechny tyto kresby totiž v genotypu zapisujeme přes alelu ep- a postupným zesvětlováním dostaneme různé kombinace barev.

  bb ep- P- B- ep- P-
CC čokoládová – oranžová černá – červená
cdcd čokoládová – buff kuní – buff
cdcr čokoládová – krémová kuní – krémová
cdca čokoládová – krémová sable – krémová
crcr čokoládová – bílá kuní – bílá
crca čokoládová – bílá sable – bílá
caca himalaya čokoládová s bílou (nedobarvené znaky) himalaya černá s bílou (nedobarvené znaky)

Všechny barevné kombinace vznikají výběrem barev z následující tabulky. V prvním řádku jsou vypsané dvě možnosti (pigment x bezpigment) a v prvním sloupci najdeme postupné zesvětlení. První sloupeček barev jsou zesvětlené čokolády společně s barvami, které k nim dle zesvětlení v C sérii patří, a v druhém sloupečku je zesvětlená černá přes kuní a sable až na himalájskou černou též s barvami z červeno žluté řady. Podle tabulky je již vidět, že černá v kombinaci s buff nebo krémem není možná a vždy se bude jednat o kuní.

TRICOLOR
Morčata s tříbarevným kožíškem jsou mezi laickou veřejností jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších kreseb a snad každý, kdo si pořídil morčátko jako mazlíčka toužil mít doma to nejbarevnější zvířátko. Ačkoliv se v každém hobby chovu vyskytuje poměrně dost tříbarevných morčat, odchovat tricolora s PP ve správném poměru a rozložení barev a navíc se správnou sytostí barev je těžký chovatelský cíl. Navíc kombinací barev u tricolorů je celá škála a záleží jen na chovateli, jakou kombinaci si zvolí za svůj cíl. Bohužel z hlediska genotypu se nikde neprojeví, zda je morče s větším nebo menším poměrem barev. A tak i černobílý morčák s jedním červeným chlupem je geneticky tricolor a bude dávat s červenobílými morčaty vždy tricolory. Tříbarevné může být takřka jakékoliv morče v jakékoli barvě nebo kresbě. Ovšem jak bude vypadat záleží na konkrétním případu. Několik takových konkrétních věcí si ukážeme časem na stránce genotyp.

Jasným důkazem je nás Kuky, který ačkoliv vypadá jako bicolor, má za uchem malý pramínek červené, a tak je tricolor. A když nakouknete do odchovů, je zde vidět, že všechna jeho mláďata jsou pouze tříbarevná, což by se po dvoubarevném aguťákovi narodit nemohlo.

Dost už ale řečí a pojďme si ukázat jak to funguje.

Ještě ale než začnu s písenky si rozdělíme barvy. Tricolor se vždy skládá ze 3 barev a to:

Z toho tedy vyplývá, že můžeme mít morče třeba ve zbarvení černá – červená – bílá, čoko – oranž – bílá, slate blue – zlatá – bílá, ale také samozřejmě třeba kuní – buff – bílá nebo čoko – buff – bílá etc.

*Jak jsem psala již dříve u alely C, kuní barva je zesvětlená černá a značím v chovu tak všechna zvířata, která nejsou zesvětlena pomocí alely ca. Ta, která ca obsahuje je značena jako sable.