Genetika

Série C

Série C ředí základní barvy. Právě zde vznikají, přes červenou a oranžovou, barvy jako je buff/šafrán, krém/ice cream a bílá.

pigment s t. o.
B- ee PP
bezpigment s t. o.
bb ee PP
bezpigment s č. o.
bb ee pp
nezesvětlená
C-
červená oranžová zlatá
první zesvětlení
cdcd
buff s pigmentem buff
šafrán

chs Mown Hay
druhé zesvětlení
cdcr
cdch
krémová s pigmentem
krémová

chs Mown Hay
ice cream

chs Mown Hay
třetí zesvětlení
crcr
crch
bílá č.o. chch
bílá s pigmentem
chs Teddy ze Šumavy
bílá tmavooká bílá červenooká
chs Goldie West

Dominantní alelou je alela C, která se podílí na vzniku sytých barev (červená, oranžová, zlatá) načež následující 3 alely (cd, cr, ch) jsou kodominantní(viz. základní pojmy a alely) a jejich kombinacemi vznikají barvy ostatní. Pokud alelu cd označíme jako „alelu pro buff“ a alelu cr jako „alelu pro bílou“ jejich kombinacemi pak dostaneme zředěný buff, neboli krém. A přesně tak to funguje i v praxi, pokud spojíme buff x bílá čili cdcd x crcr budou všichni potomci jedině a pouze cdcr, tedy krémoví.

V takovém případě ale přichází otázka: „Co dělá alela ch?“ Alela ch (dříve mylně označena ca podle zbarvení albínů, odsud index a = albino). Navzdory tomu, zda morčátko má v genotypu pigment (BB chch ee) či nikoliv (bb chch ee), ve fenotypu se to neprojeví a vypadá stále stejně. Do této chvíle jsme se bavili pouze o případech, že se v genotypu v sérii E vyskytovala jen kombinace alel ee. Pokud se v genotypu vyskytne alela E-, pak způsobuje to nejvýraznější zesvětlení a to až natolik, že je schopna pouze svou přítomností zesvětlit černou až na himalájskou kresbu.

Černá aa BB CC EE PP
himalájská černá aa BB chch EE PP

Co se týká kombinací alely ch s ostatními alelami ze série C, vystupuje ve spojení s ee jako klasická bílá. Pokud se ale dostane do kombinace s E- nebo ep- dochází k zesvětlení na himalaya. Pokud se ale vyskytne jako vloha tzn. v genotypu na druhém místě např.: Cch, jedná se o sable, která je do dalšího chovu (mimo himalaya chov) nevhodná, protože bude vždy světlejší, než je žádoucí.

V momentě, kdy se narodí chovateli sable morče, je to právě tato alela, která za to „může“. C – čka ředí předešlé alely a udávají tak „sytost“ barev. Proto si pojďme ukázat, jak to vlastně funguje.

  bb ee P- B- ee P- B- E- P- bb E- P-
CC oranžová červená černá čokoláda
cdcd buff buff s pigmentem kuní světlá čokoláda
cdcr krém krém s pigmentem kuní světlá čoko
cdch krém krém s pigmentem sable* světlá čoko
crcr bílá t.o. bílá t.o. s pigmentem kuní světlá čoko
crch bílá t.o. bílá t.o. s pigmentem sable světlá čoko
chch bílá červenooká bílá č.o. se skrytým pig. himalaya čoko himalaya

* Zbarvení sable je v podstatě jiné označení pro zesvětlenou černou barvu, která je v chovu sice nežádoucí, ale kuní není sable, a tak když už jsme u těch písmenek, měli bychom se naučit je rozlišovat. Každý chovatel označuje zesvětlenou černou jinak, někdo používá kuní, někdo sable, a to bez ohledu o jakou kombinaci alel se jedná. V mém chovu jsou jako sable označená zvířata, která nesou kombinace alel cdch nebo crch, tedy zesvětlení na himalaya. Navíc jsem poměrně velký příznivcem kuních barev, protože jsou v kvalitním chovu světlých aguti více než potřebné, jen je potřeba zesvětlovat s jistým záměrem.