Genetika

Série E

Série E určuje, zda je morče jednobarevné (*E-) z černohnědé řady, jednobarevné (ee) z červenožluté řady, a nebo je kombinací obou řad (ep-) a jedná se o zvíře například v barvě černá – červená (barevný poměr není nutný, stejně tak se bude značit morče v barvě černa s červenou, bez ohledu na množství červených chlupů) . Tuto alelu „ep“ označuji jako vlohu pro flekatost, vícebarevnost, protože v kombinaci s bílou (série S) tvoří vícebarevnou srst morčat.

E- černohnědá řada (i aguti, solidi, tříslové kresby) např. černá s vlohou pro černou
ee červenožlutá řada* např. červená
ep- černohnědá (i aguti, solidi, tříslové kresby) a červenožlutá řada např. černá – červená

Další kombinace jsou:

Ee černohnědá řada s vlohou pro červenožlutou např. černá s vlohou pro červenou
Eep černá řada s vlohou pro flekatost např. černá s vlohou pro flekatost
epe flekaté morče s vlohou pro červenožlutou řadu např. černá – červená s vlohou pro jednobarevnou červenou

* U barev z červenožluté řady se vyskytuje jedna vlastnost, která se v chovu projevuje poměrně často. Jediná kombinace alel ee (tzn. všechny barvy z červenožluté řady) jsou schopny pod sebe skrýt aguti. Takže v praxi se klidně může stát, že se z červeného a černého zvířete narodí i aguti potomek, za což ovšem nese zodpovědnost zvíře červené, nikoliv černé, protože černá nemůže mít v sérii A nic jiného než kombinaci aa. Toto platí pro červenou/oran­ž/zlatou, buff/šafrán, krém/ice cream a bílou bez ohledu na barvu očí.

Konkrétně se můžeme podívat na spojení, z kterého se narodil vrh M. V tomto spojení je otec non-aguti, klasický tricolor v barvě černá – červená – bílá a matka je červená se slabým pigmentem s bílou v koruně. Z prvního vrhu matky jsem už věděla, že je skrytá aguti, takže jsem záměrně plánovala aguti barevná mimča. No a teď písmenka.

matka A- Bb Ccd ee PP Ss červená s bílou (skrytá aguti s vlohou pro buff)
otec aa BB CC epep PP ss černá – červená – bílá
potomstvo Aa BB CC epe PP Ss zl. aguti – červená – s bílou
potomstvo Aa Bb Ccd epe PP ss zl. aguti – červená – bílá

Jak je vidět v odkazu, ani jeden z rodičů není aguti, přes to všechna mláďata tuto barvu mají a to zásluhou právě matky, která je skrytá aguti, a proto všichni jejich potomci jsou v barvě zlatá aguti v kombinaci s červenou a s bílou.