Archiv článků

Akční porod vrhu G4

Eliška, 21. 3. 2017 v rubrice Aktuálně

Už nějakou dobu jsme očekávali první vrh po Yarkoře Cavia Bohemia a v neděli ráno jsme se dočkali. Bohužel vše ale neběželo jak bychom si přáli, a tak jsme museli vyrazit na veterinu. Dvě mláďata byla zdravá a živá a jeden sameček vypadal mrtvý a už začínal modrat. Když jsem jej dala bokem všimla jsem si, že zalapal po dechu, a tak začal náš 40ti minutový boj.

Ihned jsem ho dala na kapesník a na topení a začala mu masírovat hrudníček, packy a simulovala vehementní olizování, které provádí samice mláděti po porodu. Několikrát jsem s ním zaklepala hlavou dolu a neustále ho masírovala. Postupně se mu vracel cit do pacek a začal se stavět na nohy. Předala jsem ho do péče mé mamky, která pokračovala v masážích a já utíkala na veterinu s Korou, ve které byla ještě další mláďata. Bohužel náš pan veterinář nebyl k zastižení, takže jsme sjeli na kliniku Aesculap. Pan doktor Koru vyšetřil a pak pomocí kleští samičce pomohl dostat ven obrovské tříbarevné mládě, které bylo v porodních cestách ve špatné poloze a šlo na svět temenem hlavy, tedy hlavička s hrudníkem společně a samička si s ním nebyla schopna sama poradit. Po té z ní vyšlo i mládě poslední. Oba to byli velcí a tříbarevní kluci, ale bohužel už mrtví.

Vyčerpaná samička dostala 20ml glukózy s fyziologickým roztokem a doma hromadu jídla. Střídavě jedla a odpočívala, o mláďata se zatím moc nestarala, ale viditelná chuť k jídlu nám dodávala naději na zdařilý konec. Vyšla z ní ještě jedna placenta a čistila se. Po několika hodinách střídání odpočinku a jídla se začala zajímat o mláďata a nad ránem už kojila, čistila a tulila se ke svým dětem. Stali se tak u nás hned tři zázraky v jeden den, ale přiznám, byla to dřina! Sameček přežil a dostal jméno Geronimo a zůstane u nás stejně jako jeho sestra Galadriel, z Kory jsme dostali všechna mláďata i plodové obaly a samička se začala starat o mláďata! Více o vrhu G4 najdete zde


« zpět do archivu