Archiv článků

Nevydařený vrh X2 a rozhodnutí o kastrování

Eliška, 13. 7. 2014 v rubrice Aktuálně

Padlo na nás nějaké špatné období a po nevydařeném vrhu W2 se nám nedaří ani ve vrhu X2. Kde jsem u tříbarevné Xirriny objevila vyhřezlý konečník a bohužel se nám s veterinářkou nepodařilo situaci vyřešit. Takže jsme se společně rozhodly malou uspat. Malá Xara na tom nebyla se zažíváním o moc lépe, a tak jsme dostaly ATB a probiotickou pastu a domluvily jsme se na kontrole následující den. Bohužel ale už nebylo s kým na kontrolu jít :o(.

Další den jsem byla na veterině pro výsledky z pitvy malé Xirriny, protože mě moc zajímalo, co se stalo a jak. Paní doktorka mi nakonec vyvrátila diagnozu vyhřezlého konečníku, ale jednalo se prý o atypický nárůstek v dutině břišní, tedy vývojovou vadu. Vzhledem k tomu, že z tohoto vrhu jsem přišla o obě samičky, ale samečci jsou naprosto v pořádku a nevím zda je příčina v geneticky přenosných vadách, nebo se jednalo pouze o shodu náhod, rozhodla jsem se oba kluky z vrhu X2 nechat vykastrovat a nabídnout je jako mazlíčky, třeba do skupiny samic.

Ke kastraci přistupuji hlavně proto, že bych byla velice nerada, aby se opakovalo to, co již se nám několikrát stalo. Morče mnou prodané na mazlíka z důvodu exterierových vad, pak zvesela plodí potomky, ačkoliv byl majitel upozorněn, že je to nevhodné. Ničí se tím zdravý genofond a je to úplně zbytečné!

A aby těch tragédií nebylo málo přišly jsme o Brokolici Anubis a nešťastnou náhodou i o Neela. Nějak mám pocit, že nic nemá smysl a veškeré chovatelské snažení je marné. Holt ne vždy je vše tak, jak si přejeme.


« zpět do archivu