O morčatech

Krmení

Morče je striktní býložravec, jehož hlavní potravou tvoří převážně kvalitní seno v dostatečném množství. Seno pečlivě vybíráme. Nemusí být nutně zelené a na pohled krásné, ale hlavním požadavkem je vůně. Když k němu přivoníte musíte cítit bylinky, trávu nebo ořechy. Nikdy však ne ztuchlinu, hlínu nebo jiné pachy, pak by totiž seno mohlo být plesnivé a pro morčata tak smrtelně nebezpečné. Vůbec nevadí, když bude obsahovat delší a tvrdší stébla. Seno je totiž jediným vhodným produktem, který doporučujeme k obrušování zubů. Morče má 20 zubů, v každém patře 2 hlodáky, pak mezeru a na každé straně jeden zub třenový a 3 stoličky.

Nejdůležitější je celodenní přístup k dostatku čerstvé vody – nejlépe v napáječce a to samé platí o senu. Seno a voda, dvě složky stravy, které má morče stále k dispozici. Jak bylo řečeno, morčata jsou striktní býložravci, a tak čerstvost je v krmení základem úspěchu. Čerstvá tráva, zelenina, vyjímečně ovoce.

Dalšími dvěma složkami stravy jsou potom krmivo v podobě granulí a čerstvá tráva, nebo v zimě zelenina. Naše morčátka jsou zvyklá na komplexní krmivo pro morčata od společnosti DeHaus Energys, které jim poskytne všechny vitaminy, minerály a prvky, co potřebují mimo vit.C. Snažíme se odrazovat od barevných směsí ze zverimexů hlavně proto, že zvířata přebírají krmivo, směs je plná obilnin a kvalita nebývá často dobrá. Pokud i tak chcete morčeti přilepšit a máte doma hůře krmitelné morčátko můžeme doporučit müsli pro morčata od společnosti Mifuma.

Co se týká zeleniny a ovoce nejčastěji dostávají – kořenovou zeleninu (celer, mrkev, červenou řepu), jablka, čínské zelí, v sezóně si sem tam ráda dají meloun, nebrání se ani paprice. Rozhodně nepodáváme morčatům citrusové plody, škrobovou zeleninu (např. brambory), jelikož neumí strávit škrob, ani ledový salát, ředkve a kedlubny z důvodu častých zažívacích problémů. Pokud máte možnost natrhat dostatek čerstvé zelené travičky, určitě neváhejte, budou vám moc vděčná. Čas od času můžete přidal morčatům trochu ovesných vloček, neměly by být ale v pravidelné krmné dávce, protože po nich morčata dost přibývají a mohou tloustnout, což jim neprospívá.

Náš tip: Nepodávejte morčatům na okus tvrdé pečivo, které k životu vůbec nepotřebují. Předejdete tak zažívacím problémům a nadýmání, s kterým si morče neporadí. Z tvrdého pečiva se v tlamce morčat stává lepkavá kaše, která se lepí na zuby a tak nepomáhá ani obrušování stoliček, jak se spoustu majitelů mylně domnívá.