O morčatech

Péče

Něco málo o morčatech

Morče patří mezi hlodavce a především savce. O potřebách ohledně hlodáků se zmiňujeme ve článku „krmení“. Všechna morčata bez ohledu na plemeno a délku jeho srsti mají na těle 3 neosrstěná místa. Za každým uchem najdete lysinku o velikosti cca pětikoruny a nad pomyslným kořenem ocásku (který morče nemá) se nachází mazová žlázka. U samečků je tato žláza v dospělosti více viditelná a je potřeba ji občas otřít kulatým vatovým tamponem namočeným v lihu a zbavit se tak případného přebytečného mazu. Občas se stává, že se objeví dvě malé lysinky i na vnitřních stranách předních pacek, což je normální. Jakožto savci i morčata mají struky. Nenajdeme u nich ovšem tolik cecíků jako například u psů a koček, mají mléčné žlázy jen 2 a jsou umístěné v tříslech. Je jedno zda máte doma samečka nebo samičku, obě pohlaví mají, jako my lidé, 2 mléčné žlázy.

Srst nebo kůže

Péči o srst/kůži volíme vždy podle toho jaké plemeno morčete jsme si pořídili. U dlouhosrstých zvířat chovaných na mazlíčka je vhodné srst pravidelně zkracovat k podložce a procházet, aby se netvořily dredy, ale není to nic složitého. U nestrukturovaných plemen můžeme i pravidelně pročesávat, u kudrnatých záleží na stavu srsti. Krátkosrstá plemena není potřeba nikterak pravidelně udržovat, ale je pravda, že pravidelně línají. Pokud chcete zmírnit línání, stačí v létě venku nebo doma na ručníku mokrou rukou „vyhladit“ volnou srst z kožichu. Bezsrstá plemena jsou v péči zdánlivě nejjednodušší, ale i u nich je jednou za čas potřeba se o kůži postarat. Ideální je otřít tělo morčete vlhkou žínkou a v případě nutnosti namazat dětským olejem. V žádném případě nedoporučujeme pravidelné koupání domácích morčat.

Drápky a packy

Drápky a pacičky jsou jedna z mála věcí, které je potřeba u morčat pravidelně kontrolovat a ošetřovat. Na předních packách jsou 4 prsty a na zadních 3. Morče obvykle nemá žádné paspárky.

Na drápky není potřeba pořizovat nic speciálního, obejdete se s kleštičkami z manikúry. U morčat, která mají světlé nohy máte práci jednodušší, protože prokrvenou část drápku snadno uvidíte. U těch tmavších je stříhání složitější, ale chce to jen trochu cviku. Určitě ale platí, že radši střihnout trošku více, než nechat morče s přerostlými a následně zkroucenými drápky. Pokud se stane, že střihnete trochu víc a poteče krev, nic hrozného se neděje. Krvácení se za chvíli zastaví a pokud jste neustřihli celý drápek, nic se neděje.

U starších morčat nebo nevhodně zvolené podestýlky se občas morčatům tvoří ošlapky. Jedná se o zrohovatělý nárůstek ztvrdlé kůže. Při stříhání drápků jej můžete opatrně odstřihnout, ale určitě ho nestrhávejte od tlapky, mohli byste poranit pacičku. Nožky můžete také namazat vazelínou nebo troškou oleje.

Nejčastější onemocnění morčat

Morčata z našeho chovu se běžně dožívají 5 – 8 let. Věk je ovšem těžce individuální a záleží na mnohých aspektech v životě morčete. Ze zkušenosti víme, že délka života, se dá dobře ovlivnit kvalitou stravy a psychickou pohodou. Bohužel i přes vynikající péči, se občas stává, že morčátko onemocní a pak nastává moment, co s ním?

Morčata trpí nejčastěji na kožní parazity, a to jsou:

1. Všenky

Všenky jsou drobní vnější parazité, kteří se rádi zabydlují v kožíšku morčat. Přenosné na člověka nejsou a mnozí majitelé si jich ani nevšimnou, ovšem jsou to parazité, a tak je nutno případnou nákazu řešit. Náš chov je pravidelně přelečován přípravkem ADVOCATE nebo STRONGHOLD (k dostání pouze u veterináře), který v intervalech tří měsíců pravidelně podáváme formou kapičky za ucho. Bohužel při chovu jednoho zvířete se nevyplatí kupovat celou ampulku, a tak doporučujeme, jednou za čas morče přestříkat Frontlinem, který je v současnosti asi nejdostupnější.

2. Plíseň

Kožní plíseň je bohužel poměrně běžnou nákazou v chovech a ne jeden chovatel se s ní již setkal a je nutné ji okamžitě začít řešit. Jedinou prevencí je pravidelný úklid a dezinfekce ubikací. Všechna naše morčata jsou pravidelně kontrolována, čištěna a plíseň jsme v chovu již dlouho neměli. Dle našich zkušeností stačí v případě nákazy zakoupit v lékárně Imazol krémpastu a pravidelně postižené místo mazat po dobu jednoho týdne, dokud šupinky nezmizí (samozřejmě se s tím pojí i dezinfekce ubikace). Výhodou Imazolu je, že je bílý, suchý a dobře drží na kůži. Plíseň je přenosná na člověka, a proto je nutné dodržovat hygienu a po aplikaci je nutné si důkladně mýt ruce.

3. Svrab

Svrab stejně jako plíseň je kožní onemocnění, které se v chovech objevuje ne zřídka kdy. Začíná většinou na zádech nebo břiše řídnutím srsti, morčátko je velice citlivé na hlazení a zběsile se drbe. Svrab je též přenosný na člověka, ale v našich podmínkách a při běžné hygieně je takřka nemožné ho od morčete chytit. V případě podezření na svrab je potřeba navštívit veterináře.

Když přestane žrát

Pokud morče přestane žrát, jedná se o kritický stav a je nutné ihned navštívit veterinu. Důvodů může být hned několik, od problémů se zuby až po zažívání, takže na nic nečekejte!