Výstavy

1. Choceňská výstava obřích Cuy a dalších ušlechtilých morčat

2. 8. 2015

Garant výstavy
Jan Čulík
Standard morčat
český
Posuzovatel(é)
Anna Prikrtová

O tomto víkendu jsme se zúčastnili dvou výstav a do září máme krátkou pauzu.

1.aguti výstava morčat Stěžery (sobota)

Na tuto výstavu jsme se už dlouho těšili, jelikož byla uspořádána speciálně jen pro morčata se zbarvením aguti, solid aguti a tříslové kresby. Pozvání k posuzování přijala Aneta Raušová a jelikož jsme byly s Aduš moc zvědavé, přihlásily jsme všechna morčata, která nám doma splňují kriteria pro účast na výstavách. Za naši chovatelskou stanici se tedy zúčastnili Ariel, Sali a Azrael.

Ačkoliv posuzování trvalo trochu déle, bylo opravdu pečlivé, posuzovací lístky byly plné poznámek jak kladných, tak záporných a rozstřely o přední příčky velice zajímavé, a jelikož se ani jednou nesešla morčata stejného plemene ani barvy,bylo to o to zajímavější. Vítězem výstavy se nakonec stal nádherný US teddík Martiny Kletečkové (chs Metropol), která měla opravdu nádherná zvířata. A o to větší klobouk smekám, že většina jejích adultů byla starší jednoho roku, někteří dokonce již dvouletí.

My jsme ale nakonec také slušně zabodovali. Oba sourozenci z vrhu A3, Ariel i Azrael získali 96 bodů a Sali, která měla 94 si získala sympatie slečny pokladní, která byla pověřena vybrat morče pro čestnou cenu pořadatele, aby bylo rozhodování nestranné a spravedlivé.

V závěru jsme si tedy odnesly celkem 4 ceny a to:

Ariel Eleonora (96 bodů) 3.nej hladké J+B + 3.nej morče solid aguti/argente
Azrael Eleonora (96 bodů) 2.nej anglický crested J
Sali Eleonora (94 bodů) Čestná cena pořadatele

1. Choceňská výstava obřích Cuy a dalších ušlechtilých morčat (neděle)

Další z výstav pořádaných v našem okolí. Mám hroznou radost, že se do toho lidé kolem tak rádi pouštějí, nemusíme přes půl republiky, a tak ani zde jsme nemohly chybět. Velice jsme s Aduš ocenily, že výstavu pořádají mladí lidé a bylo vidět, že ačkoliv to byl první ročník a určitě pořadatel už dnes ví, co vše chce do příště udělat jinak, na průběhu výstavy to nebylo znát. Perfektně zorganizované občerstvení, sympatické usměvavé slečny, pro morčata dostatek zeleniny, která byla neustále doplňována a úplně úžasný oběd v podobě grilované krůty. Prostě naprostá paráda! A doufám, že se příští rok budeme moc zúčastnit druhého ročníku, protože my bychom přijely určitě!

Na tuto výstavu jsme dovezly celkem sedm morčat, a to Ariel Eleonora (95,5), Abracadabra Eleonora (0), Azrael Eleonora (96 – 3.nejlepší anglický crested), Sali Eleonora (94,5), Carmella Eleonora (93), Hennessy Iluze (93,5) a Orfeus od Julie (94,5). Všechna morčata standardu A posuzovala Mgr.Anna Prikrtová (Havlínová), standard B měla pod taktovkou Mgr.Bc.Andrea Kroftová.

Ocenění v této konkurenci získal pouze Azrael Eleonora (96 bodů) jako 3.nejlepší anglický crested.

Malý poprask jsme způsobily vystavením Abry, kterou jsme přihlásily jako černou – buff – bílou, abychom ukázaly jak může vypadat takto zbarvené morče. Protože Abra opravdu nemá výrazně světlou podsadu a mohla by se směle postavit nejednomu tricolorovi a český standard prozatím tuto kombinaci nezakazuje, chtěla jsem, aby byla posouzena. Bohužel tomu tak nebylo a nakonec dostala disk. za neuznanou barvu, budiž. Jsem ale ráda, že se následně rozpoutala diskuze na toto téma a celá věc takto barevných morčat se bude řešit snad i v rámci nového standardu.

Ale jelikož tato výstava byla hlavně o cuyích (obřích morčatech) nemohla bych je vynechat. Sešlo se jich opravdu mnoho, ale pro mě osobně tím nej byl Gremlin Magnum Dominiky Sáblové (chs ze Svinova). Tenhle obrovský samec je hladký v barvě šafrán, ale takovou povahu jsem u cuye nikdy neviděla! Tohle je takový mazel a pohodář, že jsem nemohla uvěřit vlastním očím, když ho vyndala z klece, posadila na podložku a on stál a nechal se drbat. Prostě naprostý miláček!

Snad se za rok opět v Chocni potkáme.

Velký dík patří oběma pořadatelům a všem posuzovatelům!

Ariel Eleonora junior
95,5 b.
Anna Prikrtová   CAC
Hennessy Iluze junior
93,5 b.
Anna Prikrtová
Abracadabra Eleonora junior
0 b.
Anna Prikrtová
neuznaná barva