Výstavy

3. Žižkovská výstava morčat

6. 3. 2016

Garant výstavy
David Kreuz
Standard morčat
český
Posuzovatel(é)
Aneta Raušová, Petr Tejml, Petra Tomášková

O tomto víkendu jsme se zúčastnili dvou jednodenních výstav na Žižkově pod taktovkou Davida Kreuze a Michala Černého. Na tento ryze výstavní víkend jsem se těšila už dlouho a vzhledem k tomu, že nakonec Lucka z chs Iluze nemohla na výstavu jet kuli zdravotním problémům, byla jsem nucena vyrazit sama. S Verčou a Márou z chs Goldie West jsme byly domluvené na noclehu, a tak jsem vyrazila hopsa hejsa do Brandejsa už v pátek večer, abych na sobotní výstavu dorazila v klidu a nemusela ráno tak brzy vstávat :D.

A protože Verča s Márou právě zařizovali nově koupený byt, dostala jsem jen sama pro sebe vlastní apartmán jako v hotelu dokonce i s nachystanou polopenzí. Hrozně moc děkuji za přichýlení a naprosto luxusní servis za celý víkend!

2. Žižkovská výstava morčat 2016 (sobota)

V sobotu ráno jsem na výstavu vyřážela kolem 6 hodiny, jelikož mi navigace hlásila cestu na místo určení za 36 minut, a tak jak bývá mým dobrým zvykem, dorazila jsem na přejímku jako jedna z prvních. A protože jsem se nabídla nemocné Lucce, že jí její aguti chlupáče vystavím, vyfasovala jsem i s našimi 10 morčat a hurá na přejímku.

Přejímka byla přísná a důkladná, ale všichni naši miláčkové prošli bez problémů, a tak jsem je začala roznášet do nachystaných kartonových krabic. Abych se z toho následujících několik hodin nezbláznila, půjčila jsem si od pořadatelů fix a všechny krabice si popsala, jinak bych byla asi schopná na někoho zapomenout.

Po ubytování a nakrmení morčat jsem konečně měla trochu času si vybalit svoje věci, postavit výstavní křesílko, které je od nového roku naší oblíbenou výstavní výbavou, a dojít si koupit pití. V sobotu byla morčata rozdělena mezi 3 posuzovatele, a to Petra Tejmla (skinny, anglický crested), Petru Tomáškovou (dlouhosrstá plemena, cuy, rex, švýcarský teddy) a Anetu Raušovou (US Teddy, hladké a rozety), takže jsem si hlídala jen dva stoly a mohla tak popovídat s ostatními chovateli. Užila jsem si opravdu parádní atmosféru výstavy, kterou oba kluci nachystali a nebylo jim takřka co vytknout, až na zahájení posuzování kolem 10té hodiny. Celý team lidí kolem organizátorů byl moc ochotný, ačkoliv pořádat tak velikou výstavu hned dva dny za sebou muselo být neskutečně fyzicky i psychicky náročné, smekám.

Za naši stanici se jel ukázat Heineken Eleonora, pro kterého se jednalo o druhou výstavu a bylo vidět, že si to Heine moc úžival. Na výstavní podložce čumákoval, byl zvědavý co se kolem něj děje a po bázlivosti z minulého měsíce nebylo ani památky. Jsem na něj moc pyšná, jelikož dělá v tomto směru pokroky a ani výstavní příprava u něj nebyla tak deprimující jako v minulém měsíci, kdy jel na krátkosrstou výstavu. Taky první den získal krásných 96 bodů, čímž dosáhl na karičku čekatele na CZCH, a ačkoliv obě s Adél víme, že toto morče není vyloženě výstavní kousek máme z něj radost a myslíme si, že by měl být díky své neobvyklé barvě na výstavách viděn. Ovšem na cenu to nikdy nebude. Z čeho máme ale opravdu radost je hodnocení plným počtem v položce „barva břicha a břišní pruh“ a pochvalou v poznámce od Anety Raušové za pěknou kompaktní srst.

Další kdo s námi jel byl Azrael Eleonora, jehož úkolem o tomto víkendu bylo sehnat poslední kartu na českého grand šampiona (CZGCH), což se mu povedlo hned první den v posudku od Petra Tejmla při získání 96,5 bodů. V následujícím rozstřelu tak získal ocenění 3. krátkosrstý tricolor

Ariel Eleonora, která byla na poslední chvíli přihlášena místo Krystala, získala od Anety Raušové naprosto parádních 97 bodů a pochvalu za naprosto ideální délku hlavy, s čímž naprosto souhlasím. Ani málo ani moc a pěkně klenutá hlava s velkýma ušima. A díky tak pěkným bodům si Ariel odnesla hned dvě ceny, a to 2. krátkosrstý tricolor a 4. hladké adult, navíc má další kartu na CZGCH, takže to vypadá, že v Rychnově už svou výstavní karieru zakončí.

Chamsa Chamsa Lecanora EleonoraAbracadabra Eleonora získaly v tento den od Anety Raušové po 96 bodech a mají tak další karty na šampiony a pro jejich neobvykle barevné spojení si je několik lidí fotilo a prohlíželo.

Celý den jsem nosila morčata na posouzení a pomáhala s průběhem výstavy, takže když jsem kolem osmé hodiny po obstarání všech zvířat konečně opustila DDM Ulitu, kde se výstava po oba dny konala, byla jsem zralá tak akorát do postele. Dojela jsem na „hotel“ a usnula tak tvrdým spánkem, že mě ani Verča s Markem svou návštěvou nevzbudili :D.

3. Žižkovská výstava morčat 2016 (neděle)

Druhý den si posuzovatelé proházeli plemena a na nás vyšli opět Aneta (dlouhosrstá plemena a anglický crested) s Petrem (Us Teddy a hladké). Petra měla skinny, baldwiny, rozety a švýcarské teddíky. I v neděli jsem měla velkou radost z našich odchovů, protože si opět všichni odnesli pěkné body, až na Heinekena, kterému karta od Petra utekla o půl bodu. V tento den dostal úžasných 97 bodů Azrael a dostal se tak k ocenění 2. krátkosrstý tricolor a 3. anglický crested adult. Z čeho mám ale asi největší radost byl rozstřel o nejlepšího krátkosrstého adulta, kde v konkurenci jednobarevných morčat byl Azrael jediný tricolor a ačkoliv se neumístil, tak už jen to, že se na stůl dostal je naprostá paráda!

Celý den jsem proseděla u zapisování Anetě Raušové a opět jsem se dozvěděla hodně informací a přiučila spoustě novým věcem. Zkusila jsem si pro sebe posoudit jednotlivá morčata a porovnat s názorem posuzovatelky a mnohdy jsem jí volbu vůbec nezáviděla. Mnoho lidí si možná nepřímo stěžovalo, že posuzování trvalo dlouho, ale musím říct, že ačkoliv se posuzovalo až do 17ti hodin, posudky jsou kvalitní, morčata pořádně prohlédnuta a z posuzovacích lístků se dá mnohé vyčíst. Kladu si tedy otázku zda by nebylo lepší místo kvantity volit kvalitu. Na to ale ať si každý chovatel/vysta­vovatel odpoví sám. Já mám v tomto ohledu jasno a volím jednoznačně kvalitu a plný posuzovací lístek i s kolonkou poznámka.

Lucka, které jsem slíbila vystavení a péči o její chlupáče v sobotu vyhrála 13 a v neděli 7 cen, a jelikož obě výstavy byly opravdu bohaté na ocenění, jely jsme domů s Pavlou Bednářovou zaskládané morčaty a senem. Občas mi přijde, že každý chovatel morčat musí být kvalitním hráčem tetris :D.

Chci moc poděkovat Verče a Markovi z chs Goldie West, kteří se o mě tak parádně postarali, Pavle za pomoc s morčáky, které si nesmírně vážím, posuzovatelům za tak krásné body a Davidu Kreuzovi a Michalu Černému za úžasný víkend, ačkoliv ke konci už tekly nervy.

Pokud se kluci rozhodnou, že do toho zase půjdou, tak já rozhodně pojedu! ;o)

Heineken Eleonora adult
95,5 b.
Petr Tejml
Azrael Eleonora adult
97 b.
Aneta Raušová   CAC
3. anglický crested Adult, 2. krátkosrstý tricolor
Ariel Eleonora adult
96 b.
Petr Tejml   CAC
Abracadabra Eleonora adult
96 b.
Petr Tejml   CAC
Chamsa Chamsa Lecanora Eleonora adult
96 b.
Petr Tejml   CAC