O morčatech

Bydlení

Možností jak ubytovat morče je celá řada. Důležité je ovšem vždy dbát na to, aby se ubikace nenacházela v průvanu ani na přímém slunci a velikost ubikace pro jedno morče musí být minimálně 80×60 cm. Na trhu se nabízí hned několik řešení. Plast box nevypadá špatně, ale kontakt se zvířetem je dle našeho názoru omezený a ubikace dostatečně nevětrá. Klece jsou v tomto ohledu praktičtější, ale u nich může občas padat ven podestýlka nebo seno a v případě průvanu může morče snadno nastydnout. A tolik oblíbená terária pro morčata vhodná nejsou vůbec, právě díky tomu, že bývají špatně větratelná, zapařují se a nastává u nich problém kam přidělat napáječku, popřípadě seník. Nejlepším řešením nám tak přijdou ubikace dělané na míru. Výhodou je, že si materiál i velikost můžete přizpůsobit interiéru ať už dětského nebo obývacího pokoje.

Každé morčecí bydlení by mělo být vybavené minimálně miskou na krmení a napáječkou, na kterou jsou všechna naše morčata zvyklá. Po letitých zkušenostech doporučujeme napaječku od společnosti Trixie o velikosti 250ml. Další doplňky jsou už pouze na každém majiteli. V prvních několika týdnech nedoporučujeme dávat morčatům domek, právě z toho důvodu, že v něm budou sedět, schovávat se před okolním světem a déle si tak budou zvykat na nové prostředí. Po nějaké době můžeme domek zařadit, ale vždy vybíráme takový, aby měl rovnou střechu a neměl kulatá okna.

Podestýlku volíme hobliny, jelikož jsou nejšetrnější k životnímu prostředí a nejvíce vyhovují potřebám morčat. Peletky nejsou špatné pro nás lidi, ale způsobují morčatům otlaky na tlapkách a zvířata na nich nerada leží, takže je pro ně pobyt v této ubikaci nepohodlný. Můžete je však použít jako spodní vrstvu pod hobliny, a to hlavně do míst, kam chodí morčata vykonávat potřebu. Další volbou jsou podestýlky jako například asan, který ale nám po pár dnech pod morčaty nevoní a navíc jeho cena není pro náš chov cenově přijatelná. Poslední možností je chovat morčata na látkových podložkách, které se pravidelně perou, ovšem ani tato možnost nám nepřijde moc praktická, ekologická a pro morčata krajně nevhodná. Podložky doporučujeme pouze v případě, kdy je zvíře po chirurgickém zákroku.

Náš tip: Jesličky na seno jsou praktickou součástí našich ubikací, protože nedochází k tak velkému znehodnocení sena, které morčata pravidelně konzumují. A podestýlka tak vydrží déle bez zápachu. Pro mazlíčka doporučujeme kouli na seno/salát, kterou ale musíte vždy zavěsit!